"עיוותים משפטיים ניתן לתקן, צריך רק להיות בטוח בצדק דרכך"

צריך ייעוץ משפטי? תתקשר אלינו

עו"ד ונוטריון יהושע ננר, בעל פירמת עורכי הדין ננר את ננר ושות' הוותיקה והמוכרת בירושלים, הוא אחד האנשים שהחתירה לעקרונות הצדק היא נר לרגליהם. מבעד לשלל התארים, בהם בוגר ומוסמך במשפטים מהאוניברסיטה העברית בירושלים, בהצטיינות ובהצטיינות יתרה (בהתאמה), לצד אישורו העקרוני לכהן בתור שופט בית משפט מחוזי, עולה אופיו הייחודי של משפטן פורץ דרך וחלוץ ההולך לפני המחנה בכל הקשור לקביעת הלכות עקרוניות ותקדימים.

 

תיקים שעשו היסטוריה

במהלך 45 השנים בהן אתה עוסק בפרקטיקה פרטית בכל תחומי המשפט האזרחי והמנהלי, בעיקר בליטיגיציה, חלק גדול מפסקי הדין שניתנו במסגרת הופעתך בפני בית המשפט העליון הובילו לקביעת תקדימים ושינויים דרמטיים. האם תוכל לפרט בבקשה?

"הופעתי ואני מופיע בתדירות גבוהה בבתי המשפט בכל הערכאות, אך בעיקר בפני בית המשפט העליון ובתי המשפט המחוזיים, וכן כיהנתי בכמה וכמה בוררויות מורכבות. אחת התביעות, מיני רבות, הזכורה לי היא התביעה שהגשתי בשם חבר אגד לבית המשפט המחוזי בירושלים, שבה זכינו. עד לתחילת שנות ה-2000 נהגי אגד לא היו זכאים לייצוג  משפטי במשפטים המשמעתיים באגד, אשר התוצאה שלהם יכולה להיות חמורה מאוד. בית המשפט קיבל את טענתנו כי יש לחייב את אגד לאפשר ייצוג של עו"ד בהליכים אלה. בעקבות הזכייה שלנו במחוזי, אגד ערערה לעליון אך בלחץ בית המשפט אגד ביטלה את ערעורה. לפני כשנתיים, כשנערך דיון בבית המשפט המשמעתי בתל אביב, משפט פנימי של התאחדות הכדורגל, אשר גם שם לא ניתן להיות מיוצגים על ידי עו"ד, השופט מיד פסל זאת.

תיק מעניין נוסף הוא בג"ץ השחר, המתייחס לבנייה בשכונת השחר בבית שמש. מדובר במכרז של הקמת בנייה רוויה אשר יועדה לציבור החילוני. להפתעת משרד השיכון והמנהל במכרז זכו בעיקר בני המגזר החרדי, ולכן הם החליטו לבטלו בטענת עלויות פיתוח גבוהות מהמתוכנן. הגשתי עתירה מנהלית בשם הזוכים אשר נבצר מהם לקבל את הדירות. במחוזי העתירה שלנו נדחתה, לא ויתרנו והגשנו לעליון – זכינו והתושבים קיבלו בחזרה את זכויות הבנייה המגיעות להם. תיקים אלו ואחרים הינם הוכחה מעשית כי עיוותים משפטיים ניתן לתקן, צריך רק להיות בטוח בצדק דרכך. אני פועל על פי השכל הישר, חושב מחוץ לקופסא ונעזר באיתור תקדימים שניתנו בערכאות משפטיות בחו"ל".

 

מועמדותך לכהן כשופט ישירות בבית משפט מחוזי אושרה עקרונית על ידי ועדת המשנה של הוועדה לבחירת שופטים. האם אתה רואה את ייעודך בתפקיד מכובד זה?

"לרוב עורכי דין פרטיים מכהנים בתחילה בבית משפט השלום, שם הם אמונים על הכרעת סכסוכים ספציפיים. מאחר שראיתי את ייעודי בתרומה למערכת המשפט בישראל על ידי פתירת בעיות כלליות, המוכרעות בערכאות הגבוהות, לא הסכמתי לכהן כשופט בבית המשפט השלום שהוצעה לי על ידי הנשיא ברק. כיום, בשל גילי, המועמדות כבר לא רלוונטית אבל אמשיך לתרום למערכת המשפט בדרכי שלי".

 

עליה במגמת עריכת צוואות בגיל צעיר

לצד המשפט המנהלי, עוסק עו"ד ננר בתחום הרגיש של דיני ירושה ועזבונות ולא פעם נתקל בתיקים סבוכים בעיקר האמוציות הגועשות במקרים אלו. בעידן שבו תוחלת החיים רק עולה, עולה גם המודעות לעריכה של צוואה בשלבים מוקדמים של החיים. כפי שהוא מסביר, "כיום יותר ויותר אנשים מודעים לצורך לכתוב צוואות על אף שהחוק נותן פתרון סביר לירושה. על פיו, בן הזוג מקבל חצי והשאר מתחלק בין הילדים. יחד עם זאת עשויות להתעורר שאלות בנוגע לזכויות הילדים, למשל במקרים של נישואים שניים. לשם כך ניתן לערוך צוואות הדדיות, המבטיחות שהרכוש המסוים שבן הזוג משאיר אחריו לאחר מותו יישאר כפי שנקבע. סיבה נוספת למודעות נובעת מתוך הרצון למנוע סכסוכי ירושה והתפרקות של המשפחה. אני מקבל פניות רבות של אנשים בגילאי 55-60 ולעתים אפילו בשנות ה-40 אשר מעוניינים לפתור את העניינים כשהם בריאים ובשיא חוסנם".

 

באילו נסיבות ניתן לבטל צוואה חתומה?

"גם תיקים שנראים אבודים ניתנים לפתרון, כמו למשל במקרה הבא. יהודי שהיה חסכן גדול ולכן אולי גם עשיר גדול התגורר בצריף רעוע ושורץ עכברים במשך חייו. מנגד היה בעל נכסים רבים, דירות ואדמות, רכוש גדול וכספים בבנק. אשתו נפטרה והיה לו בן חסוי, אחים ואחיות ונכדים. יום אחד ביתו 'המפואר' עלה באש והוא נאלץ לעבור להתגורר אצל אחיו, והפך להיות תלוי בהם. האחים לקחו אותו לעורך דין, על מנת שיכתוב צוואה שבה הוא מדיר את הבן החסוי מכל רכושו ומשאיר את כל נכסיו לאחיו ומתוכם חלק קטן גם לנכדים.

התיק לכאורה היה אבוד, משום שקיימת צוואה שעליה חתומים עורך הדין ומזכירתו בתור עדים. אולם בחקירה הנגדית שערכתי לאחים ולאשת אחד מהם, עלה נושא הלחץ הגדול שהפעילו על המנוח, התלות הגדולה של המצווה באחיו. גרסאות שונו לפתע, דברים שהוכחשו קודם נמצאו נכונים – כל זה הביא לפסילת הצוואה ולהעברת הרכוש לידיו של הבן החסוי. במקום של עוולה, אסור להיכנע לה, יש להמשיך ולהביא לעשיית הצדק".

במהלך חמשת העשורים האחרונים מילא עו"ד ננר מגוון תפקידים בכירים בלשכת עורכי הדין. בין היתר כיהן כמ"מ יו"ר ועד מחוז ירושלים, יו"ר ועדת האתיקה מחוז ירושלים, חבר ועדת האתיקה הארצית, יו"ר ועדת ההתמחות הארצית, וכן חבר הוועד המרכזי והמועצה הארצית. בשנים האחרונות מכהן כחבר בבית הדין הארצי של לשכת עורכי הדין וכנשיא ארגון המשפטים העולמי בישראל.